j-natural

TENİNİZE

“Yağlı gül” olarak da bilinen “Rosa Damascena”, tüccarlar tarafından dört asır önce Bulgaristan’a getirildi. Balkan sıradağlarının güney yamaçları boyunca uzanan vadi ve Sredna Gora dağı, gül yetiştirmek için mükemmel iklim koşulları sağladı ve kısa sürede Bulgar Gül Vadisi olarak tanındı. Yüzyıllar boyunca Bulgar gülü, yağ verimini ve kalitesini artırarak kendi türüne dönüşmüştür. 19. yüzyılda Bulgaristan dünyanın en büyük gül yağı üreticisi oldu. Komünizm sayesinde özel mülkiyete ait arazi ve içki fabrikaları kamulaştırıldı ve üretim azaldı. Bugün, Bulgaristan dünyadaki gül yağının yaklaşık% 75’ini üretiyor.

Bu, geçmişten gelen orijinal bir içki fabrikası. Yaklaşık 50 kg gül yaprağı tutabilir. Su ateşle ısıtıldı ve buhar yağ moleküllerini alacaktı. Buhar, mantar benzeri tepeye çarptığında soğumaya başlar ve onunla birlikte yağı boru boyunca tamamen soğuyup yoğunlaştığı tahta fıçıya götürür. Son olarak su-yağ karışımı toplanır ve ayrılır. Çoğu insan gül suyuna aşinadır, ancak bu gerçekten gül yağı üretirken yan üründür. O zamanlar tüccarlar bir kilo gül yağını bir kilo altınla değiştirirlerdi! 1 kg gül yağı üretmek için yaklaşık 4000 kg gül çiçeğinin gerektiğini fark ettiğinizde bu şaşırtıcı değildir.

Extraordinary Experiences

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Our Core Values

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.